O workshopoch
základné informácie a info k workshopom

Okrem pracovníkov našej katedry sa na Informatickom dni predstavia aj naši aboslventi a spolupracovníci z praxe. Abstrakty k príspevkom pridávame postupne.
Príspevky v roku 2024/25 - priebežne aktualizované
Soutěž Bobřík informatiky v České republice
Přednáška se zabývá soutěží Bobřík informatiky, která je českou analogií soutěže iBobor. V příspěvku se budeme věnovat organizačním otázkám, tedy věkovým kategoriím, časovému rozvržení soutěže, organizaci soutěže na školách, otázkám spojeným s ochranou osobních údajů žáků i možnosti žáků soutěžit ve dvojicích<. Zaměříme se také na obsahovou stránku soutěže, tedy počet úloh, jejich tematické zaměření i typy z hlediska způsobu odpovídání na ně. Představíme též některé vybrané statistické údaje z uplynulého ročníku soutěže a zpětnou vazbu získanou od učitelů. V závěru příspěvku se budeme zabývat postupovým kolem soutěže pro žáky středních škol.
Prednáša: Václav Šimandl
Diskusia - Umelá inteligencia na informatike
Rozmach a dostupnosť nástrojov s umelou inteligenciou zasiahol aj školy a vyučovania. Diskutujúcich z praxe sa opýtame na ich názor na to, ako s umelou inteligenciou zoznamovať žiakov na základných a stredných školách. Na čo by sme ich mali pripravovať, s čím ich zoznamovať a či a ako pracovať v škole s rôznymi nástrojmi AI. Povedia nám aj o svojich skúsenostiach - ako s AI pracujú oni, ako ju využívajú na vyučovaní, ako ich používajú ich žiaci, či ako s AI pracujú na škole a nielen na informatike.
Diskutujú: Marián Beniak, Jano Horváth, Viera Sokáčová
Moderuje: Lucia Budinská
Informatika s Emilom prešla aj na 2. stupeň
2. stupeň ZŠ workshop pri PC programovanie
Po štyroch svetoch programovania s Emilom sa naša pedagogická metóda preniesla na 2. stupeň, kde pokračuje sériou pracovných učebníc a metodických materiálov pre vyučovanie informatiky a jej programovania v jazyku Scratch. Na workshope sa účastníci oboznámia s týmto vzdelávacím obsahom, ale predovšetkým s pedagogickými prístupmi, ktoré odporúčame používať približne začiatkom 2. stupňa. Účastníci budú pracovať v dvojiciach a budú riešiť niektoré z aktivít učebnice, ktorú začiatkom februára 2025 vydáva Indícia v spolupráci s našou fakultou.
Vedie: Ivan Kalaš
Programovací úlohy v soutěži Bobřík informatiky
ZŠ workshop pri PC programovanie
V soutěži Bobřík informatiky je využita celá řada typů úloh. Jedním z nich jsou krátké programovací úlohy, v nichž soutěžící sestavují programový kód z bloků. Tento kód ovládá určitou postavu podobně, jako je tomu ve Scratchi. Vytvořili jsme čtyři mikrosvěty, každý zaměřený na určitou programátorskou dovednost (např. použití opakování, práce s parametry apod.). V rámci workshopu si zkusíme vyřešit několik takových úloh. Workshop je přístupný všem zájemcům, od začátečníků po velmi pokročilé. Připraveny budou tři série úloh: jednoduchá (použitelná na 1. stupni základní školy), středně těžká (použitelná na druhém stupni základní školy) a obtížná (pro nadané žáky v rámci volitelné výuky programování na 2. stupni základní školy). Zájemci budou moci nahlédnout i „pod pokličku“, tedy zjistit, jak se takové úlohy vytváří.
Vedie: Václav Šimandl
Od prostredia Scratch k jazyku Python
2. stupeň ZŠ workshop pri PC programovanie
Žiaci 8. alebo 9. ročníka základnej školy, ktorí už niekoľko rokov programovali v prostredí Scratch, často prejavujú záujem o programovanie v jazyku Python. Pripravili sme materiál, ktorý je cielene zameraný na úlohy s podobným princípom riešenia v oboch programovacích jazykoch. Workshop bude zameraný na riešenie týchto úloh a následnú diskusiu o problémoch, ktoré by mohli mať žiaci s prechodom na Python. P.S. worshop je pre učiteľov ZŠ, ktorí by chceli prejsť zo Scratch na Python, ale zatiaľ možno nemajú "odvahu".
Vedie: Monika Tomcsányiová
Ukrývame taj(om)né správy do obrázkov - Steganografia v Pythone
SŠ workshop pri PC programovanie
Na workshope si najprv v krátkosti vysvetlíme význam a princíp steganografie (ukrytia informácie) a ukážeme si príklady. Následne si naprogramujeme jednoduché programy v jazyku Python, ktoré umožňujú skryť tajnú správu do obrázku a tiež ju dekódovať. Nebudeme využívať žiadne špeciálne knižnice, pracovať budeme iba s modulom tkinter. Stačí ovládať iba základy programovania v Pythone s použitím zoznamov, textových reťazcov a modulu tkinter.
Vedie: Jaroslav Výbošťok
Asymetrické šifrovanie
ZŠ SŠ workshop pri PC šifrovanie
Počas workshopu si vyskúšame niektoré aktivity, pomocou ktorých môžeme žiakom SŠ priblížiť asymetrické šifrovanie a rozdiel medzi symetrickým a asymetrickým šifrovaním. Vyskúšame si šifrovanie pomocou RSA, porozprávame sa o jednosmerných funkciách.
Vedie: Daniela Bezáková
Informatická úniková hra INFOMIX
2. stupeň ZŠ workshop pri PC hádanky
Na workshope predstavíme informatické hádanky, ktoré môžu slúžiť na zvýšenie motivácie žiakov pre učenie sa tej-ktorej informatickej témy. Počas worshopu budeme zadania spoločne riešiť a diskutovať o možnostiach ich využitia na hodinách informatiky.
Vedie: Monika Tomcsányiová
Follow Me (ako naučiť žiakov rozlišovať hoaxy)
ZŠ SŠ workshop bez počítačov hoaxy
Gamifikácia vyučovacieho procesu vie pre žiakov a samotných učiteľov priniesť niekoľko benefitov. Na tomto workshope vám predstavíme slovenskú vzdelávaciu hru Follow Me z dielne Impact Games. Follow Me je vzdelávacia kartová hra pre vyvinutá na pomoc pedagógom pri práci s témou kritického myslenia, mediálnej gramotonosti a overovaním informácii / hoaxov. Follow Me poskytuje aj metodickú príručku, v ktorej sú dostupné plány vyučovacích hodín s použitím tejto hry, doplnkové aktivity a tipy na ďalšie hry rozvíjajúce mediálnu gramotnosť a kritické myslenie. Hra je vhodná pre 2. stupeň ZŠ a aj SŠ.
Vedú: Jakub Krcho a Katarína Krupková
Čo a ako riešia naše žiačky a žiaci v online komunikácii?
ZŠ SŠ workshop bez PC informačná bezpečnosť
Na začiatku roka 2024 sme navštívili niekoľko gymnázií po celom Slovensku a konfrontovali sme žiactvo viacerých tried so situáciami, s ktorými sa bežne stretávajú v online komunikácii a pri ktorých môže dochádzať k úniku osobných alebo citlivých údajov. Aktivitou, obsahujúcou situácie z reálneho života, sme pozorovali žiacke reakcie, ale taktiež reakcie ich vyučujúcich. Na workshope si aktivitu vyskúšame a identifikujeme dôležité momenty, ktoré pri výučby tejto alebo podobných tém sú kľúčové. Oboznámime sa s problémami, s ktorými sa naše žiactvo v online priestore stretáva, a tým, ako sa situácie snaží vyriešiť. Workshop je vhodný pre každého, kto (ne)vníma tému informačnej bezpečnosti za podstatnú.
Vedie: Michal Bohuš
AI a umenie v školskom prostredí
2. stupeň ZŠ workshop pri PC umelá inteligencia
Workshop pre učiteľov základných škôl Vám ukáže, ako využívať generatívnu AI na tvorbu textov, hudby a obrázkov. Naučíte sa pomocou AI napísať texty, ktoré potom premeníte na hudobné skladby a návrhy obalov pre hudobné nosiče. Zistíte, ako strihať hudbu a vytvoriť výsledný produkt, ktorý sa uloží do QR kódu. Ukážeme vám, ako môžete spojiť technológie a umenie, a to všetko bez predchádzajúcich skúseností. Tento workshop je skvelou príležitosťou, ako sa zoznámiť s novými nástrojmi a obohatiť vaše vyučovanie.
Vedie: Viera Sokáčová
Zoznámte sa s AI - hravé aktivity pre 2. stupeň ZŠ
2. stupeň ZŠ workshop umelá inteligencia
Na workshope budete súťažiť a hrať sa s cieľom získať poznatky o tejto aktuálnej téme z pohľadu žiaka. V počítači či na tabletoch preskúmate vybrané aplikácie AI a bez počítača sa zapojíte do zábavných simulačných hier. Touto hravou formou nadobudnete vedomosti o histórii vzniku AI, o jej fungovaní, princípoch, výhodách a možných rizikách jej používania. V jednej zo zábavných aktivít sa sami na chvíľu stanete nástrojom AI pre lepšie porozumenie spôsobu, ako spracováva informácie a ponúka svoje výstupy. Tiež sa naučíte, ako pomocou AI rozpohybovať obrázok svojho komiksového hrdinu.
Vedie: Eva Skákalová
Hľadanie bytu cez dáta pre stredoškolákov
Hľadanie bývania pre mladého človeka v tejto dobe nie je ľahká záležitosť. Ukážem vám návrh aktivít, ktoré môžete robiť so stredoškolákmi niekoľko vyučovacích hodín. Študenti si môžu nájsť vysnívanú prácu cez profesia.sk, hrubý plat si prepočítať do čistého pomocou cistyplat.sk a nájsť si vysnívaný byt cez mapabytov.sk. Keď budú mať tieto podklady, presunieme sa do Excelu, kde si pomocou základných funkcií a finančnej funkcie PMT vypočítame, aká hypotéka by nám vyšla a či si s daným platom môžeme dovoliť daný byt. Pri tom sa učíme robiť s tabuľkami, vyhľadávať informácie, používať existujúce nástroje, čítať rôzne reprezentácie a vizualizácie dát, finančnú gramotnosť. Keď chceme, môžeme celú tému presunúť k financiám štátu, pozrieť si vizualizácie na stránke rozpocet.sk a vizualizovať si vlastné odovdy s cistyplat.sk pomocou Sankey chartu napríklad na sankeymatic.com. Popri tom všetkom je možné, že naši stredoškoláci uvidia, ako im informatika môže pomôcť s životoma bude ich to aj trochu baviť.
Vedie: Emil Zvarík
Robotika s Emou
1. stupeň ZŠ workshop bez PC robotika
Robotika s Emou je metóda vyučovania robotiky pre celý 1. stupeň. Žiaci pracujú s robotom Blue-Bot na zemi, na špeciálnych podložkách a v pracovnom zošite. Táto metóda, rozvíja nielen informatické myslenie, ale aj spoluprácu, komunikáciu, tvorivosť, kritické myslenie či argumentačné zručnosti. Počas workshopu si predstavíme metodiku a vyskúšame si pracovať s robotmi rovnako ako žiaci.
Vedie: Andrea Hrušecká
Námety na výučbu (nielen) programovania na strednej škole
V príspevku si predstavíme portály Codewars a 101computing, ktoré môžu učiteľom poskytnúť veľké množstvo námetov na vyučovanie programovania, ale aj iných tém stredoškolskej informatiky. Pozrieme sa, aké aktivity a online nástroje tieto portály ponúkajú a ako ich možno využiť pri príprave na vyučovanie či priamo na hodine so žiakmi. Ukážeme si tiež, ako možno pomocou nich ľahko a rýchlo zamestnať žiakov, ktorí sú vždy "o krok vpred" pred ostatnými. Portály sa dajú využiť ako na bežných hodinách informatiky v rôznych ročníkovh SŠ, tak aj na maturitných seminároch či na rôznych krúžkoch informatického zamerania.
Prezentuje: Martin Bazger
Programovanie hudby v jazyku Python
Predstavíme moduly, prípadne programovacie prostredia, vhodné na výučbu programovania hudby pre žiakov vyššieho sekundárneho vzdelávania. Ukážeme edukačné aktivity zamerané na precvičovanie niektorých programátorských konceptov (premenná, cyklus, vetvenie, funkcia, zoznam) a zručností s prepojením na kreatívnu tvorbu jednoduchých melódií.
Prezentuje: Ľudmila Jašková
Ako rozpoznať klamlivé informácie
ZŠ SŠ krátky príspevok dôveryhodnosť informácií
Dôveryhodnosť informácií na internete je v dnešnej informačnej dobe veľmi podstatnou témou, ale nedá sa jednoducho obsiahnuť pár poučkami. Zručnosť rozpoznávania pravdivých od klamlivých informácií sa nenadobúda jednoducho a vyžaduje značnú dávku kritického myslenia, ostražitosti a predošlých skúseností. Potreba tejto zručnosti na skoro automatickej úrovni je potrebná pre každého uživateľa internetu. Prednáška ponúka stratégiu k filtrácii informácií a identifikácii potenciálne problematického obsahu, skúmaním motivácií ich šíriteľa.
Prezentuje: Juraj Richtárik